Zespół jelita drażliwego w aspekcie psychologicznym

Pacjenci z zespołem jelita drażliwego w znacznym stopniu odczuwają obniżenie jakości życia. Dominujące i zbyt uporczywe objawy prowadzą do ogromnego dyskomfortu, przekładającego się bardzo często na niemożność wykonywania wielu, codziennych obowiązków. Mimo, iż najbardziej charakterystyczne objawy tego schorzenia zdają się być niegroźne pod względem klinicznym, w znacznym stopniu przyczyniają się jednak do zaburzenia codziennego funkcjonowania, w tym rytmu pracy, życia towarzyskiego, czy dojazdów do różnych miejsc. Najbardziej nasilone przypadki choroby uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie w społeczestwie, przede wszystkim w szkole i w pracy. Nie bez znaczenia pozostają zatem towarzyszące tej chorobie zaburzenia psychologiczne, nieustanny stres i swego rodzaju obciążenie emocjonalne. Wielu pacjentom stres towarzyszy niemalże każdego dnia i jest związany z wykonywaniem nawet najprostszych czynności.

Często zdarza się tak, że początek lub nasilenie objawów wiąże się z pewnym, niezwykle trudnym pod względem psychicznym przeżyciem. Licznie przeprowadzane badania potwierdziły rownież fakt, że znacza część pacjentów z zespołem jelita drażliwego cierpi na depresję. Powyższe argumenty przemawiają za tym, że zaburzenia przewodu pokarmowego oraz sfera psychiczna pacjentów z zespołem jelita drażliwego są ze sobą ściśle powiązane. Dzięki temu możliwe jest zrozumienie sposobu funkcjonowania tych pacjentów, ich codziennych lęków i niepokojów.

Aspekty psychologiczne stanowią zatem niezwykle ważny element w przebiegu tej choroby. To z kolei pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii, w której ogromne znaczenie ma również relacja pacjenta z lekarzem. Niezwykle ważne okazuje się także dokładne zdiagnozowanie i nazwanie choroby, ze szczególnym przekazaniem wszelkich, niezbędnych informacji pacjentowi. Ważne jest dokładne opisanie przebiegu choroby, wyjaśnienie jej istoty i podkreślenie, że jest to choroba łagodna, mająca charakter przewlekły.

Należy szczegolnie podkreslić, że wiele osób borykających się na co dzień z tego rodzaju dolegliwościami, obawia się najgorszego. Jedną z największych obaw jest rak jelita grubego. Dlatego tak ważne jest fachowe podejście do pacjenta, racjonalne wyjaśnienie i uspokojenie go. Psychoterapia pozwalająca na opowiedzenie o dotychczasowych przeżyciach i trudnych problemach stanowi niezwykle ważny punkt całego procesu leczenia.